Zimný LARP 2017: Príbehy Červenokamenskej pevnosti

Červenokamenské panstvo je plné nepokoja. Dediny naokolo sužujú podivné udalosti. No nad všetky dediny a osady v okolí najviac prečnievajú Vlčie Skaly. Teda čo sa podivností týka. V posledných rokoch na ne dopadli nájazdy marlogov, trolov, meteorit, kliatby a záhadné choroby, ale i dračí oheň a armáda umrlcov spod kopca. Jej obyvatelia sa však nevzdávajú a dedina napriek všetkému stále stojí aj vďaka ich veľkému úsiliu a sebazapreniu.

Červenokamenský správca sa rozhodol, že úsilie osadníkov odmení a pozval ich na slávnostnú hostinu do hradu. Každý sa vraj nasýti, čo mu hrdlo ráči, no skôr než sa bude podávať hostina, hradný pán chce dať do poriadku záležitosti vlády nad Vlčími Skalami.

Vladykovia sa v osade striedajú častejšie ako ročné obdobia a hrad už nestíha menovať, či potvrdzovať nových správcov. Hlavy pomazané tak rozhodli, že Vlčím Skalám udelia privilégium voľby vlastného vladyku – ako to býva i v kráľovských mestách, aby si obyvatelia spravovali svoje veci po svojom. Pred hostinou má prebehnúť prvá voľba pod patronátom kastelána, aby z toho nevznikla vidiecka ruvačka ako pred dvoma rokmi, keď osadníci zobrali výraz volebný boj doslovne. Na hrade bude vyhlásený pokoj zbraní, na ktorý bude dohliadať stráž a dokonca i samotná Smrť z Vlčích Skál bola prizvaná ako svedok a patrón.

Hradný kastelán však myslel i na zábavu a vyhlásil, že najlepších umelcov na oslave čaká bohatá odmena. Nechal sa počuť, že Červenokamenské panstvo už dlho hľadá talent a pozýva i umelcov z celého panstva. Vlčie Skaly si vraj zaslúžia vydýchnuť si a zabaviť sa, aby nabrali silu na to, čo ich ešte čaká. Tak teda dobrodruhovia, bardi a iní dobrí ľudia kráľovstva, vidíme sa v zime na hrade!


Príďte sa už tradične larpovo zabaviť na hrade. Tento rok sme pre vás pripravili hru, kde nielen zábava neumiera, ale ani hráči. Hra je postavená na priamych interakciách medzi hráčmi, silnom role-playi a je okorenená o tanec a spev.

Na hostine kastelán zakázal všetky zbrane a Smrť vyhlásila, že na oslavách ordinovať nebude, takže sa o život svojej postavy báť nemusíte. To však nemusí platiť o vašom mešci! Na tak veľkej oslave bude isto zopár šikovných rúk, ktoré rozkývu misky obchodníckych váh, ale i strážnici, ktorí ich budú klepať po prstoch.


Kde? Na hrade Červený kameň

Kedy? Stretneme sa 9.12. 2017

Hra prebieha až do polnoci, kedy bude hostina a potom sa pokračuje stále v hre, ale už neriadene

Za koľko? 30€

 

Tak neváhaj a registruj sa.

 

Čo vás čaká:

 • polnočná hostina
 • tanečný workshop
 • ťahanice o moc a majetky vo Vlčích Skalách
 • krádeže a ruvačky
 • príbehy a piesne
 • turnaj

 

Aké postavy si vyberať:

Obyvatelia Vlčích Skál

 • ak nemáte postavu z minulých hier, ľahko vám ju pomôžeme dotvoriť
 • odporúčame si vybrať aj postavy remeselníkov, ktorí budú rozhodovať pri voľbe vladyku (hrobári, kňazi, mnísi, neviestky, novinári, bardi, kováči, liečitelia…)

 

Kandidáti na Vladyku

 • ak chcete kandidovať na vladyku, očakáva sa, že ste významnou postavou vo Vlčích Skalách, ideálne pre pokračujúce postavy s už načrtnutými spojenectvami

 

Šľachtici

 • zväčša už pokračujúce postavy, ktoré tento status už získali, v prípade dobrej prípravy postavy a kostýmu pridáme i nové šľachtické postavy
 • výborné, ak máte so sebou aj nejakú družinu či dvor, možnosť i prijímania postáv do služieb priamo na hre
 • na hre sa môžu zapájať do politických bojov, najmä proti neurodzenej lúze, ktorá si nárokuje vládu alebo mecenášovať umelcov

 

Zlodeji

 • zapojíme vás do cechu zlodejov a mocenských hier

 

Strážnici

 • budete dávať pozor na poriadok a lapať zlodejov
 • strážnická hra bude takou malou hrou v hre

 

Umelci

 • pre hudobníkov a bardov máme k dispozícií piesne z Kráľovstva Vína
 • pred hostinou sa bude konať i súťaž Červenokamenské panstvo hľadá talent, do ktorého sa môžete prihlásiť a získať veľkú odmenu (ak sa chcete zúčastniť, prosím dajte nám vedieť už pred hrou)

 

Zmeny oproti našim klasickým LARPovým pravidlám:

 • postava neumiera, pokým jej to majster výslovne nepovie, ale zranenia fungujú normálne
 • alchymisti na hre nevytvárajú elixíry či predmety, môžu si doniesť 3-5 predmetov po dohode s majstrom

 

Registrácia

Ťahák k pravidlám – všeobecné herné pravidlá zhrnuté na 1 strane.
Všeobecné herné pravidlá – čo by všetci hráči mali vedieť.
Špeciálne herné pravidlá – pre tých, čo chcú vedieť viac.

Predpripravené postavy


Tu sa môžete inšpirovať pri vytváraní svojej postavy na Zimný LARP. Môžete si vybrať celú postavu ako je uvedená nižšie alebo si pridať niektoré aspekty do vašich nápadov.

Revolucionár

Možné mená: Karol Marš, Frido Andel, Vladimír Lenivý, Joži Stajnil, Nadežda Krompáčska, Johanka, Králika Budička

História vyhráva vo Vlčích Skalách! Poctivý sedliacky ľud sa čoraz častejšie dostáva k vláde. Nový vladyka bača Miško Borovička nie je ojedinelý prípad! Kto už len s láskou nespomína na dobrotivého vladyku Mareka Vinohradníka? No vždy vykorisťovateľská vrchnosť si nájde svoje cestičky ako sa ujať vladykovského trónu. Je na čase, aby sa i Vlčie Skaly stali pokrokovým miestom, kde sa vodca volí ako to býva i v mestách. Proletariát zvíťazí!

Postava prichádza na hostinu, aby agitovala za práva ľudu, získala úderníkov pre vec a hlavne dohliadala nad spravodlivosťou pri voľbách vladyku Vlčích Skál.

Varianty postavy:

Chudobný sedliak, ktorý už má dosť utláčania vrchnosti, praktík drábov a nespravodlivosti vo  svete. Lebo ak sa mu nedarí nie je to jeho chyba – vrchnosť je na vine!

Najmladší syn malého šľachtického rodu – dedičná postupnosť mu nič nezaručuje, je v rode len do počtu. Čo – to však prečítal a videl. Keďže ostatní šľachtici sa na neho dívajú zvrchu, našiel si spôsob, ako im ukáže. Keďže sa po krvi k moci nedostane, urobí tak s podporou revolucionárskych úderníkov.

 

Šľachtic

Možné mená: Otakar/Jan/René Pretzelmayer, Frederik de la Bozin, Richard z Mečova, Klaudia Pretzelmayer, Gizela Pudmerická, Eliška von Modur

Praotec Vína posvätil skupinku vybraných odvážnych, aby ochraňovala ľud Kráľovstva. A my šľachtici sme ich priami nasledovníci, v žilách nám koluje jeho požehnanie. Preto je len prirodzené, že by šľachta mala zastávať úrady – preto sme sa narodili a celý život pripravovali. Čo taký sedliak, nech sa len ako snaží, zmôže proti hrôzam, ktoré Vlčie Skaly sužujú? Veď to boli hrdinovia ako Ulrich von Wolfurt, ktorý sa postavil Lešijovmu tieňu a ctihodná Violet Saether, nech je jej zem ľahká, bola tá čo predvídala nebezpečenstvo a dala vystavať pri osade pevnosť.

Postava prichádza na hostinu, aby podporila šľachtické (Praotcom požehnané) nároky na vládu vo Vlčích Skalách.

Zlatý chalanisko/babizňa

Možné mená: vypýtaj si od majstra 

Všetci by o mne hovorili, že mám zlaté ruky keby vedeli, ale nevedia, že ich zlato sa na moje prsty lepí. Mešec tu, sliepka tam a je mi sveta žiť! Veru ale sveta šíreho, lebo sa dlho na jednom mieste zdržať nemôžem. Ťažko sa rozvíja remeslo osamote, keď vám nikto stranu nepodrží a alibi nepotvrdí. No predsa, v tých správnych kruhoch sa rozšírilo, že na hrade sa budú prijímať tovariši tohto zlatého remesla. Doteraz mi Šťastena priala, tak skúsim šťastie aj tam.

Postava prichádza na hostinu, aby sa pripojila do cechu zlodejov. Bude mať kopu príležitostí, aby ukázala svoje schopnosti a vypracovala sa. Či už pôjde o služby zmeny majiteľa, pašovanie a falšovanie.

Vojak spravodlivosti

Možné mená: Kadet Mrkva, Strážnik Holub, Kadetka Ružena, Strážnica Jolana

U nás na dedine sa to už vymklo kontrole! Sliepky miznú z kurníkov, poctivý obchodník už ani do krčmy nemôže spraviť útratu bez toho, aby ho neokradli a vladyka si nevie rady. Rád pomôžem, ale neviem kde začať. Dedina ma vysiela na hrad, aby som sa priučil strážnickemu remeslu a potom domov priniesol spravodlivosť.

Postava prichádza na hrad, aby sa pripojila k strážnikom a získala tak potrebné skúsenosti do boja proti zločinu. Bude pátrať po zlodejoch a pašerákoch a zabezpečovať bezpečnosť na hostine. Ak sa osvedčí, môže sa pripojiť k vyšetrovaniu prominentnej vraždy!

Varianty postavy:

Dedinský mladík, ktorý chce doma chytať zločincov, ale nevie ako na to. S trochou šťastia sa vypracuje a doma všetkým ukáže!

Malý šľachtic, ktorý prichádza namiesto svojho otca splniť si povinnú službu panstvu. Síce jeho rodina nevlastní veľké majetky, ale ak sa predvedie pred vrchnosťou na hostine, možno si ho niekto mocný vezme ako panoša a odštartuje tak jeho cestu až na kráľovský dvor!

Žoldniersky chlebík nie je vždy jednoduchý. Niekedy je odmena kráľovská, no častejšie ide o sliepku či kozu. Človek riskuje kožu a na druhú noc aj tak spí niekde v daždi pod širákom. Na hrade obzriem či nie je vypísaná nejaká tučná odmena, ale veru to teplé miestečko strážnika sa mi začína čoraz viac pozdávať.

No…Vinár

Možné mená: redaktor Ján Trojguľa, kronikár Mário Oščinoha, investrigatívna reportérka Aneta Malíčková, karikaturistka Frida, mučeník Timur Roztlač

S perom mi to išlo vždy lepšie ako s mečom. Časom, kedy som musela prepisovať úradné správy, už dúfam odzvonilo. Teraz píšem o tom čo sa deje. Zvečňujem dejiny, ale moje články aj ovplyvňujú chod udalostí. To, čo napíšem sa stáva pravdou, prúdom, vlnou! Na hrade sa má odohrať voľba vladyku Vlčích Skál a moji čitatelia sú už zvedaví!

Postava prichádza na hrad, aby dokumentovala udalosti na hostine. Vedie rozhovory s dôležitými hráčmi a celebritami, svojimi článkami ovplyvňuje verejnú mienku pred voľbami a častokrát vie i dobre zarobiť na propagačných stĺpcoch.

Varianty postavy:

Spisovateľ za seriózny plátok Nov Viny. Snaží sa o čo najobjektívnejšie spravodajstvo.

Spisovateľ za bulvárny plátok Vlčí Deň. Zbiera tie najšťavnatejšie klebety. Ponúka ľuďom to čo chcú čítať.

Spisovateľ za konšpiračný plátok Zem a Meč. Nemá súdnosť a napíše hocičo.

Mechanik

Možné mená: Konrád von Skrutka, Július Fermež, Lídia Gyro, Silvia Nemo

Mechanikom som chcel byť odjakživa, no odkedy som zazrel na oblohe vzducholoď, stalo sa to pre mňa poslaním. Prečítal som každú listinu o pohyboch ozubených kolies, opravoval som mlyny, lisy i zámky, no mojím cieľom je zostrojiť stroj, ktorý ešte nikto nevidel. Potrebujem však viac zdrojov a niekoho, kto si o mne nebude myslieť, že som šialený.

Na hrad má vraj prísť niekto z rodu Samonalejov – veľkých mecenášov gildy mechanikov, ten ma pochopí a možno i podporí.

Postava prichádza na hrad, aby ohromila mecenáša gildy Mechanikum. Postava vhodná pre milovníkov steampunku. Na hrade sa nachádza stroj, ktorý ak uvedie do chodu, nepochybne všetkých ohromí.

Hrobár

Možné mená: Hrobár Ignác, Hrobár Lajoš, Hrobárka Moruša, Hrobárka Ildikó

Nikto vo Vlčích Skalách nemá v rukách viac roboty ako hrobár. Preto mu aj dobre padne oddýchnuť si na hostine. Možno sa mu tam podarí nájsť si niekoho schopného na zádušné piesne a k plačkám, uvidí koľko talentu sa tam nájde. Povráva sa ešte, že i samotná Smrť príde na hostinu a on si s ňou veruže má čo povedať.

Postava prichádza na hru, aby si oddýchla, našla plačky a zádušných spevákov a vyjasnila si pár vecí s matičkou Smrťou.
Bonus – trom hráčom vieme požičať čierny cylinder a jednému aj lopatu.

Umelec

Možné mená: Jaro Hviezda, Bard Hans, Jeremiáš Ladný, Lady Múú Za, Ema Hrozná

Konečne prišiel môj čas zažiariť! Na Červenokamneskej hostine budú všetci mecenáši z okolia a niekto z nich si určite všimne môj talent.

Postava prichádza na hrad, aby zaujala svojím talentom a odštartovala tak svoju umeleckú kariéru.

K týmto postavám môžeme dodať viacero materiálov:

Pre divadelníkov:
Krátka hra pre dvoch z prostredia Kráľovstva Vína (Pán a sluha)

Pre Hudobníkov:
Texty a noty: Pieseň dávnych hrdinov

Texty a noty: Komu žičia Vlčie Skaly

Texty a noty: Keď sa darí

Noty na zvyšné neotextované piesne ak by mali záujem.